خسیس را از دست ندهید!

معاشرت با کتاب ها

سرمای حرص و آز، آرام و قرار از وجودش گرفته است. شانه‌هایش را در پتویی می‌پیچد، بی‌فایده است. پتویی دیگر و دیگر و باز هم سودی ندارد. تب و لرز، وجودش را تسخیر کرده است. اسکناس روی اسکناس می‌گذارد، ولی افاقه نمی‌کند. هرروز بیشتر در خودش جمع می‌شود، مبادا مجبور شود پتویی، اسکناسی به کسی ببخشد. بدین ترتیب هیچ‌گاه لذت از زندگی را نچشیده است.
این شرح کوتاهی از بیماری خساست است، اما اگر دوست دارید با تمام زوایا و خفایای این بیماری به‌خوبی آشنا شوید، بی‌شک نمایشنامه خسیس اثر مولیر نویسنده فرانسوی بهترین گزینه است. هاراپاگون شخصیت اصلی این نمایش به‌قدری بیماری‌اش پیشرفت کرده که پزشکان، چشم امید از او بسته‌اند. درواقع او پیرمرد تنگ‌چشم رباخواری است که پول به ریشه جانش بسته و حرص نفرت انگیزش خویش و بیگانه نمی‌شناسد. او در برابر پول، حتی از آبروی خانواده و سعادت فرزند می‌گذرد، تا آنجا که دخترش را به هر رهگذری که جهازی از او نخواهد به زنی می‌دهد و با اصرار تمام می‌خواهد با معشوقه پسرش ازدواج کند….
شدت تلخی این بیماری سبب شده تا مولیر با هنرمندی تمام، ضمن ارائه تصویر کاملی از این بیماری، پرده‌ای از شوخی و استهزاء نیز بر داستان بکشد تا کمتر کام مخاطب آزرده شود. او هوشمندانه با این ترفند، در دل داستان جذابش ضرب‌المثل “آب هم از دست او نمی‌چکد” را که همان نفس خساست است در ذهن خوانندگانش حک نموده است. چیزی که در نزد بیشتر افراد یادآور حوزه مالی است، اما زشت‌تر و بدتر از این نوع، خساست در علم و هنر است چرا که پشت ادعای روشنفکری و ژست فرهیختگی پنهان‌شده است…..

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معاشرت با کتاب ها
یک روش ساده، اما کاربردی برای مهار حس نگرانی

روزی دریافتم چه راحت با نگرانی های ریز و درشتی که در سبد ذهنم می ریزم، وجودم را دستخوش تنش های بی مورد می کنم. از این وضعیت بسیار خسته بودم؛ بنابراین سعی کردم با مطالعه و به کارگیری روش های پیشنهادی موجود در کتاب ها و برنامه های مختلفی …

معاشرت با کتاب ها
مثل خواننده کتاب نخوانید!

استعاره، تشبیه و هر آنچه متون را زیباتر می کرد دوست داشتم، اما زمانی که داستان می خواندم، به قدری محو قصه می شدم که بخشی و گاهی همه ی زیبایی های قلم نویسنده از چشمم دور می ماند. می خواستم زودتر از ماجرا سر در بیاورم. در واقع از …